Informační centrum pro mládež mladým lidem a pracovníkům s mládeží zdarma poskytuje informační a poradenské služby z oblastí týkajících se mladých lidí (vzdělávání, práce, cestování, volný čas, sociálně patologické jevy, občan a společnost, mládež a EU)

Mezinárodní výstava politických karikatur

Dne 17. března v 15:30 se na Masarykově náměstí v Hradci Králové uskuteční druhá vernisáž renomovaných karikaturistů ze čtyř zemí Visegrádu a USA v rámci putovní „Mezinárodní výstavy politických karikatur“. Svůj kritický a aktuální pohled na politiku a společnost představí Daryl Cagle (USA), Pavel Reisenauer (ČR), Martin „Shooty“ Šútovec (SR), Andrzej Mleczko (PL) a Csaba Varga (HU).

Výstava v průběhu roku 2012 postupně navštíví 12 významných měst střední Evropy. Výstavě v Hradci Králové, která potrvá do 31. března 2012 předcházela výstava v Praze, a následně ji budou moci návštěvníci zhlédnout na hlavních náměstích v Olomouci, Brně, Varšavě, Vratislavi, Katovicích, Krakově, Budapešti, Miškovci, Debrecíně a Györu.

Jedním z iniciátorů projektu byl Daryl Cagle, americká legenda politické karikatury, který ve své organizaci Caglecartoons sdružuje politické karikaturisty z celého světa. Ideu projektu nejlépe charakterizuje projev amerického velvyslance Theodora Sedgwicka v Bratislavě: „Jednou z našich největších svobod jsou vtipy na účet naší vlády… Když se budeme bát dělat si srandu z našich politických protivníků, nebudou už existovat žádní politici, ale diktátoři.“

Organizátoři doufají, že lidé prostřednictvím této výstavy ocení satiru a kritický pohled, který užívají novináři a karikaturisté jako Reisenauer, Cagle a jejich kolegové, a pochopí, že karikatura slouží hlavně k tomu, aby informovala a pobavila širokou veřejnost a také motivovala lídry k zodpovědnosti.

Výstava prezentuje karikatury politiků napříč celým politickým spektrem, což jen zdůrazňuje objektivitu a poslání celého projektu. Zároveň je oslavou kritického myšlení a svobodného projevu, protože v některých zemích jsou na karikaturisty podávané soudní žaloby. Výstavou na veřejném prostranství chceme dát najevo, že kritický pohled karikaturistů je neoddělitelnou součástí svobodného tisku a veřejného života.

Projekt mezinárodní výstavy politických karikatur 2012 byl podpořený IVF (International Visegrad Fund), Velvyslanectvím USA a Ministerstvem kultury SR.

Organizátor:
EuforionObčianske združenie Euforion – kultúrno voľnočasové fórum, www.zdruzenie.euforion.sk

Zdroj: Město Hradec Králové
ICM je spolufinancováno sdružením YMCA, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Královéhradeckým krajem a Městem Hradec Králové

YMCA, MŠMT, Královéhradecký kraj, Město Hradec Králové

YMCA v ČR je držitelem titulu „NNO uznaná MŠMT pro práci s dětmi a mládeží“